Skip to main content
Bez kategorii

Brama wjazdowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

By 24 listopada, 2022No Comments

Jednym z nieodłącznych elementów, które należy uwzględnić podczas projektowania zabudowy i ogrodzenia działki jest brama wjazdowa. Kiedy zdecydujemy już o jej umieszczeniu i położeniu, należy wybrać model, który wyglądem i przeznaczeniem będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom – a opcji na rynku jest wiele.

Różne rodzaje skrzydeł i mechanizmów otwierania

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego typu bramy, do których można zaliczyć:

  • szynowe przesuwne – idealne do małych działek i krótkich podjazdów, nie wymagają zbyt wiele miejsca na otwieranie i zamykanie. Poruszają się na specjalnej szynie, która wymaga regularnego czyszczenia;
  • samonośne przesuwne – podobne do typu szynowego, jednak poruszają się na specjalnych wysięgnikach, dzięki czemu mechanizm jest mniej podatny na zabrudzenia;
  • uchylne jednoskrzydłowe – otwieranie i zamykanie opiera się na klasycznych zawiasach. Dobrze sprawdzają się w narożnikach działek;
  • uchylne dwuskrzydłowe – wymagają najwięcej miejsca ze wszystkich, jednak są cenione przede wszystkim za majestatyczny, efektowny wygląd.

Warto zaznaczyć, że istnieją również bramy wjazdowe w innych, mniej standardowych typach, chociażby łamane ze składanymi skrzydłami, które łączą w sobie funkcjonalność modeli przesuwnych i uchylnych.

Manualna czy automatyczna?

Atrakcyjną, choć kosztowną możliwością, która zyskuje coraz większą popularność jest automatyka do bramy wjazdowej, dzięki której nie trzeba wysiadać z samochodu za każdym razem, gdy chcemy dostać się na posesję lub ją opuścić. Rozwiązanie to jest kompatybilne zarówno z modelami uchylnymi, jak i przesuwnymi. Automatyka może być uruchamiana przy pomocy specjalnego pilota lub czujnika ruchu.

Wygląd ma znaczenie

Ostatnim, lecz wcale nie mniej ważnym krokiem jest dobór estetyki wykonania bramy wjazdowej. W tym przypadku jednak należy kierować się przede wszystkim gustem – znaczenie dla efektu końcowego będzie mieć także spójność aranżacji z wyglądem domu i ogrodzenia. Osoby ceniące sobie prywatność z pewnością polubią minimalistyczne, pełne modele blokujące widoczność. Modele ażurowe kute z modelowanych prętów nie tracą jednak na popularności.

admin

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply